Gabriela Kańtor

Gabriela Kańtor

Gabriela Anna Kańtor jest pisarką, która lubi snuć opowieści w ten intrygujący sposób, że zaprasza Czytelnika do samego środka przedstawianych wydarzeń; gdzie wszystkiego można dotknąć, przytulić, dostrzec barwy, poczuć zapachy i smaki, ale przede wszystkim ujrzeć przeszłość w nowym aspekcie i pokusić się o próbę jej reinterpretacji. Takim literackim zaproszeniem są wszystkie dotychczas wydane w Wydawnictwie MG powieści autorki: saga rodzinna – “Koronki z płatków śniegu”, powieść psychologiczna – “Tańcząc na czubkach palców”, pszczyńska impresja biograficzna o niezwykłej arystokratce – “Ławeczka księżnej Daisy”, oraz najnowsza dylogia historyczna: “Śląski Kopciuszek” i “Pani na Kopicach”. Oba tomy dotyczą postaci Joanny Gryzik, sieroty z obszarów podkopalnianej biedy, która stała się panią zjawiskowego pałacu w opolskich Kopicach i pierwszą kobietą biznesu w tej części Europy. Nawet gdyby klasycy baśni bardzo się starali, nie wymyśliliby tej historii, takiego widowiskowego dalszego ciągu losów ubogiego Kopciuszka. A wszystko to wydarzyło się naprawdę, wiele lat czekając na odkrycie i opisanie.

“Śląski Kopciuszek” i “Pani na Kopicach” to niezwykła herstory; oddanie głosu kobiecie, która żyjąc w XIX wieku i teoretycznie głosu nie mając, jednak znalazła w sobie dość odwagi, by zmieniać wokół siebie świat, pokazując, że warto wyłamać się z konwenansów swej epoki.

Książki Gabrieli Kańtor:

o Wydawnictwie

Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.

Kierując się tym starym chińskim przysłowiem, mamy dla Was i książki nowe, i tę starą, poczciwą klasykę.

Zacznijmy od tych minionych, sprawdzonych autorów. W naszej ofercie są zarówno polscy pisarze, którzy bez wątpienia na to miano zasłużyli: Bruno Schulz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Eliza Orzeszkowa, Władysław Reymont, Maria Rodziewiczówna, Józef Ignacy Kraszewski, Antoni Gołubiew, Igor Newerly, jak i zagraniczni, których wydania na świecie liczy się w milionach: Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, siostry Brontë, Jane Austen, Louisa May Alcott, Marcel Proust, Aleksander Dumas, Wiktor Hugo, a także wydawany od blisko 3000 lat – Homer.

Bardzo też dumni jesteśmy, że możemy zaproponować Państwu książki tak świetnych pisarzy, jak Leopold Tyrmand czy Józef Hen.

Nasze debiuty często okazują się drogą do profesjonalnego pisarstwa. Katarzyna Enerlich, Zbigniew Białas, Joanna M. Chmielewska, Dorota Pająk-Puda już na stałe zagościli na półkach księgarskich. Staramy się wspierać młodych polskich twórców i pomagać im w drodze do profesjonalnego pisarstwa, pamiętając o przestrodze Umberto Eco, że: Czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka.

Mówi się, że każda literatura ma swe korzenie w biografiach. Jak rzecze Kartezjusz: Czytanie książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów. Dlatego chętnie sięgamy do historii czasu przeszłego. Wydajemy serię powieści o polskich królowych autorstwa Janiny Lesiak, także pojedyncze biografie, jak Mój ojciec, Paweł Jasienica Ewy Beynar, Biografię Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie Marcela Woźniaka, czy Psychiatra i demony. Biografia Antoniego Kępińskiego duetu Wojciech Wiercioch i Jolanta Szymska-Wiercioch.

A skoro tak chętnie wracamy do przeszłości w powieściach, to konieczne nam się wydawało tę naszą przeszłość realną, naszą historię Państwu przypomnieć i przybliżyć w źródle najlepszym i najszlachetniejszym – w książkach Pawła Jasienicy.

Niestety w tym krótkim wstępie nie sposób wymienić wszystkich naszych mistrzów pióra, za co szczególnie przepraszamy Autorów, którzy się tu nie pojawili.

Ale pamiętajcie – Wszyscy jesteście dla nas bardzo ważni!

Czytanie jest radością. Chcemy się nią dzielić, bo kto czyta książki, żyje podwójnie.