Karol Dickens

Karol Dickens

Urodził się 7 lutego 1812 roku w Landsport koło Portsmouth, zmarł 9 czerwca 1870 w Gadshill w hrabstwie Kent. Uznawany za najwybitniejszego pisarza powieści społeczno-obyczajowej w Anglii drugiej połowy XIX wieku. Był synem urzędnika admiralicji. Kiedy w 1824 jego ojciec został wtrącony do więzienia za długi, rodzina popadła w nędzę. Wtedy to Dickens musiał podjąć pracę zawodową, najpierw w fabryce pasty do butów, później jako urzędnik sądowy. Udało mu się jednak zdobyć pewne wykształcenie i w 1832 roku podjął pracę jako sprawozdawca parlamentarny oraz dziennikarz w londyńskich pismach liberalno-reformatorskich. Wtedy też zaczął próbować swoich sił w krótkich formach literackich. Po sukcesie „Klubu Pickwicka” zajął się już wyłącznie twórczością literacką. W swych powieściach realistycznie i drobiazgowo ukazywał różne środowiska społeczne, mieszczaństwo oraz biedotę miejską. Wskazywał w nich na niesprawiedliwość, krzywdę społeczną i bezduszność prawa. Trudną problematykę łączył z romantyczną baśniowością i liryzmem. Stał się kronikarzem ówczesnego Londynu. Często utrwalał postaci dziwaków i ekscentryków, używając satyry i humoru. Po jego śmierci w wielu domach przywdziano żałobę.

o Wydawnictwie

Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.

Kierując się tym starym chińskim przysłowiem, mamy dla Was i książki nowe, i tę starą, poczciwą klasykę.

Zacznijmy od tych minionych, sprawdzonych autorów. W naszej ofercie są zarówno polscy pisarze, którzy bez wątpienia na to miano zasłużyli: Bruno Schulz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Eliza Orzeszkowa, Władysław Reymont, Maria Rodziewiczówna, Józef Ignacy Kraszewski, Antoni Gołubiew, Igor Newerly, jak i zagraniczni, których wydania na świecie liczy się w milionach: Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, siostry Brontë, Jane Austen, Louisa May Alcott, Marcel Proust, Aleksander Dumas, Wiktor Hugo, a także wydawany od blisko 3000 lat – Homer.

Bardzo też dumni jesteśmy, że możemy zaproponować Państwu książki tak świetnych pisarzy, jak Leopold Tyrmand czy Józef Hen.

Nasze debiuty często okazują się drogą do profesjonalnego pisarstwa. Katarzyna Enerlich, Zbigniew Białas, Joanna M. Chmielewska, Dorota Pająk-Puda już na stałe zagościli na półkach księgarskich. Staramy się wspierać młodych polskich twórców i pomagać im w drodze do profesjonalnego pisarstwa, pamiętając o przestrodze Umberto Eco, że: Czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka.

Mówi się, że każda literatura ma swe korzenie w biografiach. Jak rzecze Kartezjusz: Czytanie książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów. Dlatego chętnie sięgamy do historii czasu przeszłego. Wydajemy serię powieści o polskich królowych autorstwa Janiny Lesiak, także pojedyncze biografie, jak Mój ojciec, Paweł Jasienica Ewy Beynar, Biografię Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie Marcela Woźniaka, czy Psychiatra i demony. Biografia Antoniego Kępińskiego duetu Wojciech Wiercioch i Jolanta Szymska-Wiercioch.

A skoro tak chętnie wracamy do przeszłości w powieściach, to konieczne nam się wydawało tę naszą przeszłość realną, naszą historię Państwu przypomnieć i przybliżyć w źródle najlepszym i najszlachetniejszym – w książkach Pawła Jasienicy.

Niestety w tym krótkim wstępie nie sposób wymienić wszystkich naszych mistrzów pióra, za co szczególnie przepraszamy Autorów, którzy się tu nie pojawili.

Ale pamiętajcie – Wszyscy jesteście dla nas bardzo ważni!

Czytanie jest radością. Chcemy się nią dzielić, bo kto czyta książki, żyje podwójnie.