Katarzyna Enerlich

Katarzyna Enerlich

Katarzyna Enerlich urodziła się w Mrągowie, a studia ukończyła w Olsztynie, na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, gdzie studiowała dziennikarstwo. Po ukończeniu studiów wykonywała zawód dziennikarki, pracowała w punkcie informacji turystycznej, zajmowała się promocją miasta, ale była też opiekunką osób starszych. 

Gdy zadebiutowała jako pisarka, rzuciła pracę etatową. Obecnie tworzy, prowadzi warsztaty z zakresu jogi i zdrowego stylu życia, a także wytwarzania ekologicznych kosmetyków. 

W 1984 roku w magazynie młodzieżowym „Płomyk” ukazał się pierwszy artykuł Katarzyny Enerlich, która pisała wówczas o Mrągowie. Publikowała w „Świecie Młodych” i „Na przełaj”, „Cogito”, „VariArcie” oraz „Bluszczu”. 

Katarzyna Enerlich współpracowała z Polskim Radiem Olsztyn, Telewizją Polską, gazetami „Współczesną” i „Olsztyńską” oraz „Dziennikiem Pojezierza”. 

Katarzyna Enerlich zadebiutowała powieścią Prowincja pełna marzeń. To właśnie seria Prowincja… przyniosła jej największą popularność. Ale Katarzyna Enerlich publikuje także powieści poza cyklem – m.in. Czas w dom zaklęty czy Rzeka ludzi osobnych

o Wydawnictwie

Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.

Kierując się tym starym chińskim przysłowiem, mamy dla Was i książki nowe, i tę starą, poczciwą klasykę.

Zacznijmy od tych minionych, sprawdzonych autorów. W naszej ofercie są zarówno polscy pisarze, którzy bez wątpienia na to miano zasłużyli: Bruno Schulz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Eliza Orzeszkowa, Władysław Reymont, Maria Rodziewiczówna, Józef Ignacy Kraszewski, Antoni Gołubiew, Igor Newerly, jak i zagraniczni, których wydania na świecie liczy się w milionach: Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, siostry Brontë, Jane Austen, Louisa May Alcott, Marcel Proust, Aleksander Dumas, Wiktor Hugo, a także wydawany od blisko 3000 lat – Homer.

Bardzo też dumni jesteśmy, że możemy zaproponować Państwu książki tak świetnych pisarzy, jak Leopold Tyrmand czy Józef Hen.

Nasze debiuty często okazują się drogą do profesjonalnego pisarstwa. Katarzyna Enerlich, Zbigniew Białas, Joanna M. Chmielewska, Dorota Pająk-Puda już na stałe zagościli na półkach księgarskich. Staramy się wspierać młodych polskich twórców i pomagać im w drodze do profesjonalnego pisarstwa, pamiętając o przestrodze Umberto Eco, że: Czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka.

Mówi się, że każda literatura ma swe korzenie w biografiach. Jak rzecze Kartezjusz: Czytanie książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów. Dlatego chętnie sięgamy do historii czasu przeszłego. Wydajemy serię powieści o polskich królowych autorstwa Janiny Lesiak, także pojedyncze biografie, jak Mój ojciec, Paweł Jasienica Ewy Beynar, Biografię Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie Marcela Woźniaka, czy Psychiatra i demony. Biografia Antoniego Kępińskiego duetu Wojciech Wiercioch i Jolanta Szymska-Wiercioch.

A skoro tak chętnie wracamy do przeszłości w powieściach, to konieczne nam się wydawało tę naszą przeszłość realną, naszą historię Państwu przypomnieć i przybliżyć w źródle najlepszym i najszlachetniejszym – w książkach Pawła Jasienicy.

Niestety w tym krótkim wstępie nie sposób wymienić wszystkich naszych mistrzów pióra, za co szczególnie przepraszamy Autorów, którzy się tu nie pojawili.

Ale pamiętajcie – Wszyscy jesteście dla nas bardzo ważni!

Czytanie jest radością. Chcemy się nią dzielić, bo kto czyta książki, żyje podwójnie.