Urodził się 16 maja 1920 roku w Warszawie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Przed wojną zdążył jeszcze przez rok studiować w Paryżu na wydziale architektury. Po wybuchu wojny, który zastał go w Warszawie, wyjechał do Wilna, gdzie jednak w 1940 roku został aresztowany przez NKWD za przynależność do organizacji antyradzieckiej. Udało mu się uciec z więzienia po ataku Niemców na Wilno. Potem trafił do Niemiec na roboty. Pracował tam jako tłumacz, kelner, robotnik kolejowy i marynarz. W tej ostatniej roli próbował się przedostać w 1944 do neutralnej Szwecji, został jednak schwytany i osadzony w obozie koncentracyjnym Grini.
Po wojnie pozostał jeszcze przez rok w Danii i Norwegii, pracował dla Czerwonego Krzyża, był też korespondentem Polpressu. W kwietniu 1946 wrócił do Polski. Pracował jako dziennikarz m.in. w Przekroju. Od 1950 zaczęło się stopniowe wyrzucanie go z kolejnych gazet, wtedy znalazł pracę w „Tygodniku Powszechnym”. Jednak, kiedy w marcu 1953 roku, TP został zamknięty po odmowie druku oficjalnego nekrologu Stalina, Tyrmand został obłożony zakazem publikowania. Wtedy to zaczął powstawać jego „Dziennik 1954”. W 1955 wydał „Złego”, który natychmiast stał się bestsellerem. Potem zdążył jeszcze opublikować pierwszą część minipowieści „Wędrówki i myśli porucznika Stukułki” oraz „Gorzki smak czekolady Lucullus”, ale kolejne książki zatrzymała cenzura, odmawiano też wznowień. Wreszcie w 1965 roku otrzymał paszport i wyjechał z Polski. Podróżował po Izraelu, a następnie pojechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zamieszkał na stałe.
Początkowo publikował w paryskiej Kulturze, w latach 1967-71 współpracował z tygodnikiem New Yorker. Wydał też zbiory esejów: „Dziennik amerykański” i „Zapiski dyletanta”. Coraz bardziej konserwatywny w poglądach trafił do The Rockford Institute gdzie w 1976 roku rozpoczął wydawanie „Chronicles of Culture”. Zmarł 19 marca 1985 roku w Fort Myers na Florydzie.
Książki Leopolda Tyrmanda:
- Zły
- Dziennik 1954
- Gorzki smak czekolady Lucullus i inne opowiadania
- Tyrmand warszawski
- Porachunki osobiste
- Zapiski dyletanta
- Filip
- Siedem dalekich rejsów
- Życie towarzyskie i uczuciowe
- Cywilizacja komunizmu
- Wędrówki i myśli porucznika Stukułki (powieść dokończona)
- Porachunki osobiste
- Dziennik 1954, wydanie ilustrowane
- Zielone notatniki
Książki o Leopoldzie Tyrmandzie: