Między ustami a brzegiem pucharu

Między ustami a brzegiem pucharu

MARIA RODZIEWICZÓWNA

miedzy ustami
 

Między ustami a brzegiem pucharu… wiele wydarzyć się może. I wydarzyło się wiele. Pomiędzy chęcią a spełnieniem, pomiędzy decyzją a jej urzeczywistnieniem rozciąga się obszar niewiadomego, które czasami rozwiewa złudzenia, a czasem daje nadzieję.

Oto hrabia Wenzel – jak sam o sobie mówi, Prusak z wychowania, języka, poglądów – nienawidzi szczerze Polaków i wszystkiego, co polskie. Kiedy ktoś wypomni mu, że jest półkrwi Polakiem – gotowy jest zabić! Hrabia Wentzel Croy-Dülmen to hulaka, rozkapryszony, próżny, niestały, leniwy człowiek, który nie ma głębszych zasad… do czasu. Pewnego dnia poznaje przypadkiem kobietę, która odmieni jego życie. Zakochuje się od pierwszego wejrzenia w młodej Polce, siostrze powstańca, kobiecie, jak to u Rodziewiczówny, bez skazy. Historia powolnej, bolesnej przemiany zakochanego Wentzla w Wacława, sprusaczonego kosmopolity w polskiego patriotę, dowodzi, że nigdy nie jest za późno na zmianę, na wywikłanie się z przeszłości, na nowy początek. Dowodzi też, który to już raz, potęgi i siły miłości. 

 

  • 240 str. 145×205, oprawa twarda, cena 34,90 zł
  • 978-83-7779-265-0 – wydanie w oprawie twardej
  • 978-83-7779-266-7 – wydanie elektroniczne

o Wydawnictwie

Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.

Kierując się tym starym chińskim przysłowiem, mamy dla Was i książki nowe, i tę starą, poczciwą klasykę.

Zacznijmy od tych minionych, sprawdzonych autorów. W naszej ofercie są zarówno polscy pisarze, którzy bez wątpienia na to miano zasłużyli: Bruno Schulz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Eliza Orzeszkowa, Władysław Reymont, Maria Rodziewiczówna, Józef Ignacy Kraszewski, Antoni Gołubiew, Igor Newerly, jak i zagraniczni, których wydania na świecie liczy się w milionach: Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, siostry Brontë, Jane Austen, Louisa May Alcott, Marcel Proust, Aleksander Dumas, Wiktor Hugo, a także wydawany od blisko 3000 lat – Homer.

Bardzo też dumni jesteśmy, że możemy zaproponować Państwu książki tak świetnych pisarzy, jak Leopold Tyrmand czy Józef Hen.

Nasze debiuty często okazują się drogą do profesjonalnego pisarstwa. Katarzyna Enerlich, Zbigniew Białas, Joanna M. Chmielewska, Dorota Pająk-Puda już na stałe zagościli na półkach księgarskich. Staramy się wspierać młodych polskich twórców i pomagać im w drodze do profesjonalnego pisarstwa, pamiętając o przestrodze Umberto Eco, że: Czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka.

Mówi się, że każda literatura ma swe korzenie w biografiach. Jak rzecze Kartezjusz: Czytanie książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów. Dlatego chętnie sięgamy do historii czasu przeszłego. Wydajemy serię powieści o polskich królowych autorstwa Janiny Lesiak, także pojedyncze biografie, jak Mój ojciec, Paweł Jasienica Ewy Beynar, Biografię Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie Marcela Woźniaka, czy Psychiatra i demony. Biografia Antoniego Kępińskiego duetu Wojciech Wiercioch i Jolanta Szymska-Wiercioch.

A skoro tak chętnie wracamy do przeszłości w powieściach, to konieczne nam się wydawało tę naszą przeszłość realną, naszą historię Państwu przypomnieć i przybliżyć w źródle najlepszym i najszlachetniejszym – w książkach Pawła Jasienicy.

Niestety w tym krótkim wstępie nie sposób wymienić wszystkich naszych mistrzów pióra, za co szczególnie przepraszamy Autorów, którzy się tu nie pojawili.

Ale pamiętajcie – Wszyscy jesteście dla nas bardzo ważni!

Czytanie jest radością. Chcemy się nią dzielić, bo kto czyta książki, żyje podwójnie.